List noworoczny JE Khandro Rinpocze na 2014

Jak co roku, Rinpocze przekazuje uczniom list noworoczny. Z radością dzielimy się polskim tłumaczeniem listu:

Drodzy Wszyscy,

Życzę Wam wspaniałego Nowego Roku 2014!

Nowy Rok to czas, kiedy ludzie na całym świecie wyglądają nadchodzącego roku z nadzieją i oczekiwaniem. To moment postrzegany powszechnie jako czas świętowania. Tak naprawdę można powiedzieć, że Nowy Rok jest nieomal synonimem świętowania. Mimo, że dla istoty ludzkiej, obdarzonej wszelkimi przymiotami i potencjałem, każdy dzień jest dniem cennym, zasługującym na to, by go celebrować i wykorzystać w sposób wartościowy, to każdy pretekst do świętowania i dzielenia się radością jest dobrą okazją. Więc kiedy nadchodzi Nowy Rok, powód do świętowania staje się znacznie bardziej doniosły, będąc dla nas wszystkich okazją do tego, by moc przekazywać sobie wzajemnie miłość i dobre życzenia i świętować początek kolejnego roku we wszystkich jego różnorodnych postaciach.

Czym jednak jest celebracja z punku widzenia Dharmy?

Przede wszystkim, daje to nam wszystkim okazję do tego, by podziękować każdemu kto istnieje w naszym życiu – by wyrazić swoją wdzięczność. Moment świętowania pozwala nam też przejść dalej, możemy pozwolić odejść przeszłości i spojrzeć w przyszłość z nowym entuzjazmem i nadzieją.

Jednak prawdziwą naturą celebracji jest nasza podstawowa dobroć. To coś, co nigdy się nie kończy i nigdy się nie wyczerpuje. Podobnie jak pory roku, podstawowa dobroć jest w stanie przetrwać huragany i inne potężne zjawiska, zarówno te radosne, jak i te przynoszące ból. Ostatecznie, ta cudowna podstawowa natura delikatnie trwa, pozwalając każdemu wydobyć się ponownie, z nowym duchem i nową inspiracją. Świętowanie nowego roku jest celebracją tego właśnie rozpoznania.

Prawdziwym świętowaniem jest rozpoznanie oraz kontakt z wewnętrzną podstawową dobrocią i będąc świadomym tego głębokiego rozpoznania, podążanie dalej z radością i odwagą tak, by wykorzystać ten potężny potencjał.

Mam więc nadzieję, że każdy z was dołączy do mnie w świętowaniu tego Nowego Roku poprzez wgląd, świadomość świętości podstawowej dobroci i poprzez radosny, silny entuzjazm, aby nasza prawdziwa podstawowa dobroć mogła przyćmić wszelkie rozczarowania, smutki i zniechęcenie.

Świętujcie ten Nowy Rok tak, by wasza podstawowa dobroć jaśniała, podnosząc na duchu i jednocząc serca i umysły tych wokół was. Świętując, pozwólcie, by to co najlepsze w waszym ludzkim potencjale i właściwościach, przyniosło wszystkim wokół was ciepło miłości i dobroci.

Oby ten Nowy Rok przepełniony był wszelkim dobrem i oby każdemu przyniósł spokój i zadowolenie. W imieniu rodziny Mindrolling, Klasztoru, Samten Tse i nas wszystkich, przesyłam moje najlepsze życzenia na Nowy Rok, by był przepełniony Dharmą, transformacją i owocami podstawowej dobroci.

MJKR