Przesłanie od Mindrolling Dzietsün Khandro Rinpocze z okazji Losaru

Guru Rinpocze, Buddo trzech czasów,
Władco wszystkich siddhi, który pozostajesz w stanie wielkiej błogości,
Ty, który rozpraszasz wszelkie przeszkody, gniewny poskromicielu Mary,
Zwracamy się do Ciebie z żarliwą prośbą; udziel nam swoich błogosławieństw.
Oby dzięki Twoim błogosławieństwom przeszkody zewnętrzne, wewnętrzne oraz sekretne uspokoiły się
I oby spontanicznie zrealizowały się nasze intencje.

Pozdrowienia dla wszystkich w przeddzień Roku Ognistej Małpy.

Ponieważ kończy się kolejny rok, a nazajutrz rozpocznie się następny rok księżycowy, my, mieszkańcy Mindrolling życzymy wam, żeby ten nowy rok przebiegał harmonijnie, żeby był wypełniony zadowoleniem i szczęściem.

Dla tych z nas, którzy doświadczają błogosławieństwa jakim jest związek z Guru Rinpocze, rok Małpy jest rokiem szczególnym, który przychodzi tylko raz na 12 lat. Mimo że zrozumienie życia, działań i znaczenia wielkiego Guru z Oddijany przypomina próbę zmierzenia wielkości nieba, z konwencjonalnego punktu widzenia, mówi się, że ten wspaniały drugi Budda przejawił się w Roku Małpy, jako Narodzony z Lotosu.

Mamy wszyscy ogromne szczęście mogąc świętować ten szczególny rok w 2016. Rozpoczynając ten rok z nową energią i entuzjazmem, by praktykować Dharmę w sposób autentyczny – być praktykującym nie tylko z nazwy, ale w prawdziwym znaczeniu tego słowa, przyjmijmy zobowiązanie, że pójdziemy w naszej praktyce znacznie dalej, włożymy więcej wysiłku w to, żeby być dobrymi i trochę więcej starań w to, żeby być cierpliwymi. W tym roku Guru Padmasambhavy będziemy z całych sił starać się uosabiać jego nauki i uczynimy kolejny krok, niezależnie od tego, czy duży czy mały, by zbliżyć się do oświecenia. Nie pozwólmy sobie popaść w lenistwo i marazm, nie szukajmy wymówek, zamiast tego przywitajmy ten rok wpuszczając świeżą energię do naszej codziennej praktyki.

Wykorzystajmy więc tę sposobność, odkryjmy w sobie radość i zapał do tego, by nadać sens naszej praktyce. Znajdźmy czas, żeby uczcić dobroć i cnotę, pozwalając im rozwijać się w naszym życiu.

Świętowanie to nie tylko jedzenie, picie, zabawa i rozrywka oraz bezmyślne działania. Jako praktykujący powinniśmy nauczyć się świętowania –

Świętujcie cudowne wrodzone cechy, dobroć i miłość.

Świętujcie to, że macie sposobność dawania szczęścia innym.

Świętujcie zadowolenie i prostotę.

Świętujcie to, że jesteście ludźmi o bezgranicznej dobroci.

Świętujcie to, kim jesteście i to w jaki sposób możecie się rozwijać, żeby stać się źródłem radości dla wszystkich.

Świętujcie to, jak daleko zaszliście i wszystko to, co doprowadziło was do tego punktu.

Świętujcie sposobność praktykowania Dharmy.

Świętujcie ciszę.

Świętujcie samotność.

Świętujcie małe chwile radości.

Świętujcie wszystkie istoty i to, że jesteście za wszystkimi powiązani.

Świętujcie każdą chwilę, wiedząc, że każda chwila niesie w sobie pełny potencjał wyzwolenia.

Świętujcie nie tylko ten jeden raz, z nowym rokiem, ale z każdy nowy momentem, w chwili kiedy powstaje.

Świętujcie to, że pojawili się wspaniali guru tej linii przekazu  przynosząc niezmierzony pożytek.

Świętujcie szczęście i sukcesy innych.

Świętujcie cnoty i zasługi.

Istnieje wiele prostych, a zarazem ogromnie skutecznych sposób świętowania razem. Ale co mamy na myśli, kiedy mówimy „świętować?” Świętowanie oznacza, że na chwilę się zatrzymujemy, rozważamy, a potem powstaje w nas czysta radość, która napełnia nas nową energią, umacniając nas w postanowieniu, żeby wytrwać na drodze praktyki. Świętowanie powinno prowadzić nas do myślenia: „Tak, może to wszystko nie jest idealne, ale ciągle jeszcze tu jesteśmy, mimo wszystko istnieje dobro i mamy wiele powodów do radości, jest wiele rzeczy które należy zachować i wiele takich, które wymagają udoskonalenia”. Prawdziwe świętowanie sprawia, że doceniamy [różne rzeczy], że wzmacniają się nasze zobowiązania i wzrasta energia w naszej praktyce i w naszym życiu.

Świętujmy więc w pełnym tego słowa znaczeniu – nie w zwyczajnym sensie, oddając się zabawie i tępemu samozadowoleniu, lecz z entuzjazmem i rozkwitłym na nowo radosnym postanowieniem, żeby podążać dalej drogą, która prowadzi nas do prawdziwego przebudzenia.

Minling Dungse Rinpocze, Dzietsün Gautami Rinpocze oraz my wszyscy, w Mindrolling Ladrang, Mindrolling i Samten Tse, przesyłamy wam wszystkim nasze życzenia i modlitwy z okazji Losaru.

-MJKR